Kiralık Vinç Kullanma Ehliyeti

0 Comments

Canbey Vinç

Vinç operatörü tek başına ve belirli sürelerde paletli, raylı, sabit kule vinçleri gibi tüm vinç çeşitlerini kullanabilen, taşınan yüklerin güvenilir bir şekilde vinç makineleriyle yerine ulaşımını sağlayan kişilerdir.

Ağır yüklerin taşındığı ve yüksek katların çıkıldığı vinç makinelerinin verimli ve sağlıklı bir iş çıkarabilmesi için tabi ki de vinç operatörlerinin de etkisi vardır. Bu makineleri kullanacak kişilerin kullanım belgelerinin olması gerekir. Kullanım sırasında operatörden kaynaklı kaza olması halinde tüm sorumluluk vinç operatörüne aittir. Operatör belgesine sahip olmayan kişilerin bu araçları kullanması yasaktır, kullanmaları durumunda işverene de ceza kesilir.

Kiralık mobil vinç, kiralık teleskobik vinç, kiralık sepetli vinç ve tüm vinç çeşitlerini kullanabilmeniz için, kullanım belgesine sahip olmanız gerekir. Belirli süreli yapmış olduğunuz işlerde vinç almanıza gerek kalmadan ve vinç makinesi kullanma belgesine sahip operatörler aramanıza gerek kalmadan, kaliteli vinç kiralama hizmetini sizlere sunarak, her yönden avantajlı çıkmanızı sağlıyoruz.

Sağlamış olduğumuz hizmetlerde güvenilirlik ve kalite her zaman ön planda olmuştur. Hem çalışanlarınızın sağlığını hem de sizlerin iş yükünü hafifletebilmek için sorunsuz bir anlaşma sunuyor ve bu doğrultuda ilerliyoruz.

Vinç Kullanma Ehliyeti Zorunlu Mudur?

İş sağlığı ve güvenliği için, vinç makinelerini kullanacak olan kişilerin mutlaka bu belgeye sahip olmaları gerekir. Aksi takdirde çalışma alanında vinç operatöründen kaynaklı yaşanan sorunlar hayati tehlike içerir. Hem sizin hem çalışanlarınız hem de yapacağınız işin uygun koşullarda olabilmesi açısından firmamız her zaman en kaliteli hizmeti sizlere sunmaktadır.

Vinç Kullanım Sektörleri
Vinç Kullanım Sektörleri

İş güvenliği denetmenleri, iş yeri denetlemelerinde vinç operatörlerinin belgelerini de denetlemektedir. Bu nedenle vinç kiralarken, vinç operatörlerinin belgelerinin olup olmadığını da sorgulamalısınız.

Vinç Ehliyet Çeşitleri

Vinç operatörlük belgesi,  2015 yılına kadar tek bir belge halinde veriliyordu. Sonra yapılan düzenlemeler neticesinde, her vinç türü iş makineleri için ayrı ayrı verilmeye başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı yeni müfredatı yayınlayarak, vinç ehliyet türlerini vinçlerin tür ve özelliklerine göre çeşitlendirmiştir. 4 çeşit vinç ehliyet çeşidi bulunmaktadır. Bunlar mobil vinç ehliyeti, kule vinç ehliyeti, personel yükseltici sepetli vinç ehliyeti ve tavan vinci operatör belgesi olarak sınıflandırılmıştır.

 • Mobil Vinç Ehliyeti: Lastikli ya da paletli, kamyon üstü vinç ve kamyonlu yapısı ile ilgili makineler kullanacaksanız bu belgeyi almanız zorunludur.
 • Kule Vinç Ehliyeti: Kule vinç iş makinesi kullanacaksanız bu belgeye sahip olmalısınız.
 • Personel Yükseltici Sepetli Vinç Ehliyeti: Kamyon veya kamyon üstü sepetli ve teleskopik özellikli personel ve yük taşıyan bu vinçleri kullanabilmek için bu belgeye sahip olmak zorunludur.
 • Tavan Vinci Ehliyeti: Elektrik monoray, portal vinçler, çift ve tek girişli gezer köprülü vinçler, pergel vinçler ve elektrikli vinçlerin hepsini kullanabilmek için bu belgeye sahip olmak gerekir.

2015 yılından önce vinç operatörlük belgesi almış iseniz, sadece kamyon üstü mobil vinç kullanabilirsiniz. Başka bir vinç türü kullanacaksanız bunun da belgesini almanız gerekir. Birden çok çeşidi bulunan vinç makinelerini doğru ve amacına uygun bir şekilde kullanabilmek için, bunun bir belgesi ve sertifikasının olması şarttır. Yeni tip ehliyetlerde operatörlük belgeniz, ehliyetin arkasında kod olarak yazılır. Böylece hangi tür iş makinesini kullanabileceğiniz kolaylıkla anlaşılır.

Kiralık vinç firmamız bu devasa makinelerin kullanımı için alanında uzman ve kullanım belgesine sahip kişilerle çalışmaktadır. Dış cephe temizliği işlerinde kullanılan kiralık sepetli vinç bulma imkanı da firmamızda mevcuttur. Biliyoruz ki sizler işinizi sorunsuz bir şekilde bitirmek istiyorsunuz. Bizlerde firma anlayışımız olarak her zaman sizlerin istekleri ve beklentileri doğrultusunda hizmet sunuyoruz.

Kiralık Vinç Kullanımlarında Vinç Operatörlerinin Etkisi

Kusursuz sunmuş olduğumuz hizmet anlayışımız ile sizlere kurumsal firma çalışmasının keyfini yaşatıyoruz. Vinç kiralama firmamızdaki vinç operatörü ekip arkadaşlarımız, kullandıkları tüm vinç makinelerinin ehliyetine sahiptir. Alanlarında almış oldukları uzman eğitimi kullandıkları kiralık vinç makinelerinde sizlere hiçbir sorun yaşatmadan gözler önüne sermektedirler. Siz işinize yoğunlaşmışken kiralık vinç ile alakalı hiçbir sorun yaşamazsınız. Her zaman verdiğimiz sözlerin arkasında durarak profesyonel hizmet anlayışımızdan kaçınmıyoruz. Sepetli vinç kiralama ile de işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Vinç Operatörlük Belgesi Nasıl Alınır

İş makinesi operatörlük kursuna başvurmanız halinde kısa bir süre içerisinde, vinç operatörlük belgesine sahip olmanız mümkündür. Kullanmak istediğiniz vinç makinesine yönelik devam edeceğiniz kursta başarılı olmanız halinde bu belgeyi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kategoriler

  Meta

  Sayfalar

  Önerilen Siteler