0 Comments

Kullanımları aslında yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan vinçler, eskiden çok sıklıkla inşaat alanında kullanılan ürünlerden biri olmuştur. İnsanoğlu dünyada kalıcı eserler bırakabilmek için çok büyük yapılar inşa etmişlerdir. Yüklerin kaldırılabilmesi için ise kaldıraç sistemleri kullanılmıştır. Bugün ki vinçlerin atası olarak sayılabilecek bu sitemler büyük yükler kaldırabilmek için yine büyük güçlere ihtiyaç duyuyorlar iken teknolojinin gelişimi ile bugün çok daha küçük güçlerle binlerce tonluk yük kaldırma kapasitelerine kadar ulaşmış durumdalar. Vinçler yapıların ve büyük işlerin vazgeçilmez unsurları haline gelmiş durumdadırlar.

Vinçlerin En Çok Bilinen Çeşitleri

Vinçler çok fazla kullanım alanlarına sahip oldukları için çok fazla çeşide de sahiptirler. Bunların her birisi için ayrı ayrı değinmeye gerek kalmadan en sık kullanılan modelleri temek bir kaç başlıkta söyleyecek olursak; sabit platformlu vinçler, mobil vinçler, sabit platforma sahip olan vinçler, genellikle çok büyük yük taşıma kapasitelerine sahiptirler. Genellikle inşaat sektöründe kullanılırlar. Bu vinçler taşıyacakları yükler binlere tonu bulabildiği için sağlam şekilde zemine tutunmalı, olası herhangi bir devrilme tehlikesi engellenecek şekilde plan yapılmalıdır. Ağırlık dengelemek için kısa olan kol tarafına yükler asılan bu modeller kullanım açısında oldukça büyük dikkat gerektirir. En çok bilinenler arasından bir diğer kiralık vinç çeşidi de mobil vinçlerdir. Bunlar sabit vinçlere göre daha düşük yük taşıma kapasitesine sahiptirler. Kolay taşınabilmeleri için araçların üzerlerine monte edilirler ve bir operatör tarafından kolaylıkla yönlendirilirler. Kimi zaman vinç üzerinde iş yapacak kişide bu vinci sepetten yönlendirilebilirler. Mobil vinçlerde kendi aralarında çok fazla çeşitliliğe sahiptirler. En sık kullanılan modelleri sepetli olan vinç modelleridir.

Vinç Çeşitleri
Vinç Çeşitleri

En Fazla Hangi Sektörlerde Kullanılırlar?

Vinçler yük taşıma ihtiyacı olan her sektörde kullanılırlar. Ancak günümüzde en sık kullanıldığı bazı alanlar bulunmaktadır. Mobil vinçlerin yaygınlaşması ile vinç kullanımları da artmıştır. İnsanlar erişmek istedikleri yüksek yerlerde iş yapabilmek için bu araçları kullanmayı doğru bir çözüm olarak görmüşlerdir. Sektörel olarak bakıldığında vinçler en sık inşaat sektöründe, gemicilik sektöründe ve tadilat tamirat gibi işlerin yapımında kullanılırlar. İnşaatlarda vinçler yüksek yerlere yük taşınması için sabit platformlar aracılığı ile kullanılırlar. Ayrıca yüksekteki kalıplara beton dökülebilmesi içinde sıklıkla kullanılırlar. Taşımacılık sektöründe de kullanımları yaygındır. Binaların dışına monte edilen yük taşıma vinçleri çok kısa sürede taşıma yapabildikleri için son zamanlarda sıklıkla kullanılan vinçlerden olmuşlardır. Bu modelin kullanımı zaman tasarrufu, iş gücü tasarrufu, eşyaların güvenli şekilde ulaştırılması gibi birçok avantaj sağlarlar. Bu nedenle tercih edilme oranları git gide artmaktadır.

Sepetli Vinçler Daha Çok Nerelerde kullanılırlar?

Sepetli Vinçler bir kaç metreden başlayarak onlarca metre yüksekliğe kadar ulaşabilmek için kullanılırlar. Örneğin bir trafoda ya da elektrik hatlarının bakımında kullanılabilirler. İtfaiye müdürlüklerinde de kesinlikle kullanılmaları zorunludur çünkü kurtarma ve söndürme görevlerinde zaman kaybetmeden yangın olan alana ulaşmak için iyi birer seçenektir. Afiş, poster asma işlemleri gibi durumlar içinde vinçler kullanılmaktadır. Aynı zamanda son yıllarda büyük konser ya da mitinglerde hoparlörlerin taşınabilmeleri için kullanılmaktadırlar. Sepetli vinçler pratik ve kolay kullanılır olmaları nedeni ile birçok alanda hizmet vermektedirler. Bu alanlardan birisi de temizlik sektörüdür. Bazı yüksek binaların dış camlarının temizliği için vinçler kullanılmaktadır. Reklamcılık sektöründe de tercih edilen vinçler özellikle totem olarak adlandırılan büyük reklam panolarında yapılan çalışmalar için tercih edilirler. Siz de işlerinizi yapabilmek için herhangi bir vinç kiralama ihtiyacı duyarsanız hizmet alabilmek için sadece bize ulaşmanız yeterli olacaktır.

Sepetli Vinç Çeşitleri
Sepetli Vinç Çeşitleri Nelerdir?

Vinç Seçiminin Önemi Nedir?

Kullanılacak olan hizmetin en sağlıklı şekilde alınabilmesi için vinç seçimi oldukça büyük önem az etmektedir. Vinç seçimi yapılırken öncelikle kullanılacağı yerin yüksekliği göz önüne alınmalıdır. İşinizi görmeye yetecek büyüklükte bir vinç kiralamanız yeterli olacaktır. Bunu yerine çok daha büyük bir vinç kiralamanız gereksiz maliyete neden olur. Aynı zamanda yapılacak işin ne olduğuna göre de seçim yapmak gerekir. En doğru seçeneği tespit edebilmek için konu hakkında bizlere ulaşabilirsiniz. Uzman ekibimizle ihtiyaçlarınızı belirleyerek size hizmet sunabiliriz. Seçeceğiniz vinç doğru olursa en kısa zamanda planladığınız işleri yaparak, verimli olacak şekilde faaliyetlerinize istenilen süre kadar devam edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts

Avcılar Vinç Kiralama

Avcılar Vinç Kiralama

0 Comments

Firmamız Avcılar bölgesinde gerçekleştirmek istediğiniz vinç kiralama hizmetlerinizi sizlere verebilmek…