Teleskopik Vinç Kiralama

0 Comments

Teleskopik Vinç Kiralama

Ağır malzemelerin ve ürünlerin yüksek yerlere taşınması için gerekli olan vinçler, hızlı ve zahmetsiz taşımacılıkta oldukça önemli araçlardan birisidir. Çoğu şirket ve firma ürün ve hizmetleri açısından vinç kiralama işlemleri yaparak ürünlerinin fiziki olarak yüksek yerlere çok daha kolay bir şekilde taşınmasını sağlıyor. Vinç hizmetleri almak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi de vincin kaldırma kapasitesinin 1000 tona kadar çıkıyor olmasıdır. Vincin 1000 tona kadar kaldırma kuvvetinin olması için kaldırma aparatlarının da kaliteli olması gerekiyor. Özellikle teleskopik vinç kiralama işlemleri yapacakların dikkat etmeleri gereken bir diğer önemli husus da teleskopik vinç üzerinde bulunan çift girişli köprünün kaldırma mekanizmalarının dayanıklı ve kaliteli olmasıdır. Bu özelliklere dikkat edilerek teleskopik vinç kiralama işlemleri yapılabiliyor.

Teleskopik Vincin Özellikleri

Özellikle inşaat sektöründe sıklıkla kullanılan vinçler, tek demir üzerinde çalışabilen, hatlar arasındaki bağlantıların oldukça kuvvetli olduğu, yükü kaldırma kapasitesinin normal seviyede olması teleskopik vincin önemli özellikleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda teleskopik vinç kiralama işlemlerinden önce vinçlerin bakımlarının yapılıp yapılmadığı da kontrol edilmelidir. Periyodik bakım gerektiren vinçler bakım yapılmaması durumunda oldukça sıkıntı durumlar ile karşılaşmak kaçınılmaz oluyor. Bu nedenle teleskopik vinç kiralama işlemi yapan firmaların vinçlerin bakımlarının periyodik olarak yerine getirdiğinden emin olmak gerekiyor. Teleskopik vinçlerin bakımlarında süspansiyonların ve yağ düzeylerinin normal çalışıp çalışmadığına bakılıyor. Özellikle süspansiyon düzeneğinin bakımlı ve çalışır durumda olması oldukça önemli bir konudur.

Teleskopik Vinç
Teleskopik Vinç

Bu nedenle teleskopik vinç kiralama işlemleri yapılırken bu durumların da göz önünde bulundurulması gerekiyor. Teleskopik vinçlerin aynı zamanda TSE standartlarında olmasına da dikkat edilmesi gerekiyor. Teleskopik vinçlerin bir başka önemli özelliği de iş güvenliği ve iş sağlığı konusunda kaliteli olması, iş kazaları gibi istenmeyecek durumlar için de en az riske sahip olmasıdır. Bu durum mevcut düzeneklerin kaliteli olmasından kaynaklanan durumdur ve bu düzeneklerin belirli aralıklar ile bakımlarının yapılması gerekiyor. Aynı zamanda teleskopik vinç kiralama işlemleri yapılmadan önce vinçlerdeki frenleme sistemlerinin kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.

Teleskopik Vinçlerin Fiziksel Özellikleri ve İşlevselliği

Teleskopik vinçlerde herhangi bir manevra sorunu olmaması için yağlama sistemleri kaliteli bir şekilde yerine getiriliyor. Yağlama sistemleri otomatik olarak yerine getirildiğinden herhangi bir şekilde yağ konusunda sorun yaşanmıyor. Aynı zamanda teleskopik vinç kiralama işleminde yağlama sistemlerinin yerine getirilmesini sağlayan seçeneğin mıknatıslı bir seçenek olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çünkü mıknatıslı sistemler vinçlerin otomatik yağlama özelliklerini sağlayan önemli unsurlardır. Aynı zamanda teleskopik vinç kiralama esnasında kötü hava koşulları ve çalışılacak zeminin engebeli olması göz önünde bulundurularak vinçlerdeki dengeleyici sistemlerin kaliteli olup olmadığına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda vinç halatlarının çelikten olması ve halatların kısalması ya da uzaması esnasındaki kontrolü de teleskopik vinç kiralama işleminde dikkat edilecek bir diğer önemli husustur. Vinçlerde manevra sorunu olması vinçlerin kaliteli bir işlem yerine getirilmesini engelleyeceğinden vinçlerin 360 derece dönebilen ve dönüş manevralarının da kaliteli bir şekilde olmasına dikkat edilmelidir.

Teleskopik Vinçlerdeki Kabin Özellikleri

Teleskopik vinçlerin en önemli özelliklerinden birisi de kabin özelliğidir. Kabinlerin sınıflıklarının değişkenlik göstermesi kullanım açısından büyük kolaylık sağlayacağından teleskopik vinç kiralama esnasında bu özelliğe de dikkat edilmesi gerekiyor. Bu kabinler periyodik olarak belirli düzenlemelerden geçerek kullanıma sunuluyor. Aynı zamanda ürün operatörlerinin kullanım özelliklerine hitap edecek uygun kol ve bacak özellikleri ile takoz uzunluklarının çalışma alanı ve taşınacak yükün niteliklerine uygun olması gerekiyor. Aynı zamanda saç kaldırma özelliklerinin de yerinde ve kaliteli bir şekilde sunuluyor olması gerekiyor.

Vinç
Vinç

Saç kaldırma sistemleri demir profil bağlantıları üzerinde yer alması gerekiyor. Bunların da bakım ve onarımları vinçlerin kaliteli ve güvenli bir şekilde çalışması için oldukça önemlidir. Teleskopik vinçlerde olması gereken bir başka önemli özellik de dış görünüşün kaliteli ve çalışması esnasında dış çevreden toz, zehirli gaz ve duman gibi unsurların kabin içerisine girmesini engelleyecek özellikte olması gerekiyor. TSE standartlarına ve iş güvenliği mevzuatlarına göre tasarlanmış dizaynı ile herhangi bir güvenlik zafiyeti olmadan işlemlerin yerine getirilmesi sağlanıyor.

Teleskopik Vinç Kiralama Hakkında Diğer Detaylar

Teleskopik vinçlerin kabinlerinde operatörün dinlenmesini sağlayacak koltuk düzeni de söz konusudur. Özellikle vincin çalışmasını sağlayan mekanik parçaların ve motorun yedekleri de vinç içerisinde yer alıyor. Bu anlatılanlar teleskopik vinç kiralama işlemi esnasında mutlaka dikkat edilmesi ve sorgulanması gereken konular arasında yer alıyor. Aynı zamanda vincin herhangi bir kazaya karşılık koruma özelliği sağlayan, kaldırma ve taşıma işlemlerinde belli bir mıknatıs özelliğinin bulunması vincin diğer önemli özellikleri arasında yer alıyor. Teleskopik vinçlerin daha öncesinden yük taşıma ve indirme gibi konularda belli bir deneyim ve tecrübesinin olması gerekiyor.

İnşaat
İnşaat

Herhangi bir iş kazasına mahal veren bir vinç söz konusu ise bu iş kazasına neden olan etkenin vinçten kaynaklanıp kaynaklanmadığına dikkat edilmelidir. Eğer vinçten kaynaklanmış ise bu kazaya neden olan ve aksayan yanın giderilip giderilmediği kontrol edilmelidir. Özellikle vinçlerin yük deneylerinin yapılması gerekiyor. Bu yük deneyleri vinçlerin periyodik bakımları esnasında yerine getiriliyor. 1000 tona kadar yükü kaldırma özelliği olmasından dolayı bu yükün üzerinde bir yük ile işlem yapılmaması gerekiyor. Çünkü belirtilen maksimum yük miktarı 1000 tondur. Bu özelliklere dikkat edilmesi ile birlikte teleskopik vinç kiralama işlemleri güvenilir bir şekilde yerine getirilebilir. Belirtilen özelliklerin herhangi birisi mevcut ise bu aksayan yönlerin ve arızalı olan kısımların standartlara uygun bir şekilde onarılması ve yeniden yasal mevzuatlara göre çalışmasını sağlayacak özelliklerde olduğundan emin olunduktan sonra kiralama işlemlerinin yapılması gerekiyor. 100 tonluk teleskopik vinç kiralama hizmetimiz mevcuttur.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Son Yorumlar

    Arşivler

    Kategoriler

    Meta

    Sayfalar

    Önerilen Siteler